Jesteś teraz tu:
Home
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

 

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
LogowanieSzlak Św. Jakuba

Kuba Pigóra

Przejście Via Regia 18-19 kwiecień 2009.

Czekamy na wybicie 11.00. Kilka słów od Andrzeja i przybyłych gości i możemy ruszać w drogę. Jest nas sporo. Głównie mieszkańcy opolszczyzny- spora grupa ze Skorogoszczy (Stowarzyszenie Miłośników Turystyki ‘W Drodze’ pod kierownictwem Krzysztofa Tomczaka, spora grupa z Dobrzenia Wielkiego, Małego i okolicznych wsi, których nazw nie potrafię wymienić. Jest sporo młodzieży a także ludzi starsi- nawet siedemdziesięciolatkowie. Grupę z Dobrzenia prowadzi Helmut Starosta, który trasę zaplanował co do minuty :) Pozdrawiam. Wchodzimy do kościoła w Czarnowąsach, który został odbudowany po pożarze. Dzisiaj 19 kwietnia został tu poświęcony ołtarz Miłosierdzia Bożego. Po drodze czeka nas poczęstunek przy boisku w postaci napojów, kawy, herbaty, ciastek i przepysznych pączków, których było zdecydowanie za dużo. Ja przyznaję się do połknięcia zaledwie 3 sztuk :) Serdeczne dzięki za zorganizowanie tego poczęstunku. Na boisku pojawiła się Pani Otylia wspaniała starsza Pani, która opowiedziała nam kilka ciekawych historii z jej życia. Po przerwie pomknęła do przodu, by pod swoim domem przywitać nas ciastkami. Myślę, że Andrzej Kofluk przy następnym spotkaniu zrelacjonuje nam o czym pani Otylia opowiadała. W czasie drogi Andrzej zaproponował, aby uzupełniać oznakowanie i za każdym razem wybierana była jedna osoba z grupy do przyklejenia muszelki.
Gdy dotarliśmy do Ośrodka Kultury w Dobrzeniu- kolejny hit- gorący bigos i zimniutkie napoje. Królewski obiad na szlaku. W świetlicy po obiedzie chwilka na opowieść z Hiszpanii i już zbieramy się do drogi. Przed nami ostatnie metry szlaku- pod kościół Świętego Rocha. Obchodzimy kościół wkoło i wchodzimy do środka.
O kościele opowiada sam proboszcz. W zakrystii oczywiście pieczątka do paszportu i oficjalnie kończymy Pierwsze Weekendowe Przejście Via Regia. Po mszy kilka słów od Helmuta Starosty i Andrzeja Kofluka oraz pamiątkowe zdjęcia. Dodam, że dzięki uprzejmości Helmuta Starosty został podstawiony autobus, który odwiózł nas pod samo schronisko na Torowej. Dziękujemy.
Na koniec powtórzę podziękowania za wspaniałe przyjęcie, którego szczerze się nie spodziewaliśmy. Dziękujemy osobom, które zajmują się szlakiem św. Jakuba w Waszym regionie, kultywują tradycję bycia gościnnym dla pielgrzymów i inicjują różnego rodzaju akcje powiązane ze szlakiem. Dziękuję też wszystkim pielgrzymom, którzy pojawili się na przejściu, bo to dzięki Wam Droga żyje. Do zobaczenia na kolejnym weekendzie na Via Regia 9-10 maja Brzeg- Oława- Święta Katarzyna.

Relacja zdjęciowa dostępna jest w naszej galerii 

Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege). Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego Kontynentu albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć ruchu zgodnie z zasadą "w zdrowym ciele zdrowy duch". Bo właśnie przeżycie duchowe jest najważniejsze na tym szlaku. Nie jest to więc szlak turystyczny: jest to raczej szansa na "rekolekcje w drodze".

Pobierz Przewodnik Pielgrzyma.W roku 1982 Jan Paweł II wygłosił w Santiago de Compostela tak zwany "Akt Europejski", w którym kieruję do starej Europy wołanie pełne miłości: „Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie."
Na efekty tego zaproszenia nie trzeba było długo czekać. Już cztery lata później Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy Kontynentu i zachęcała poszczególne osoby, jak i władze regionów do odtwarzania dawnych, pątniczych szlaków. Kilka lat później piesi pielgrzymi do Santiago de Compostela wyruszyli z Francji; w 1995 odtworzony został pierwszy odcinek szlaku w Niemczech, nieco później w Szwajcarii, w krajach Beneluksu.
Szlaki Jakubowe w całej Europie powstają- a raczej są odnawiane- z coraz większym rozpędem; a liczba chętnych do podróży tymi trasami rośnie jeszcze szybciej.  Także w Polsce powstaje wiele nowych szlaków z których jeden pod nazwą „Via Regia” prowadzi przez Śląsk Opolski w tym również przez Gminę Dobrzeń Wielki. Jak do tego doszło?
W Polsce rozwój prac nad odtwarzaniem dróg Jakubowach rozpoczął się u schyłku pontyfikatu  Jana Pawła II. Otwarcie pierwszego odcinka Camino na terenie Polski nastąpiło, niestety, w cztery miesiące po śmierci Papieża-Pielgrzyma, naszego wielkiego rodaka. Z inicjatywy  Bractwa św. Jakuba z prezesem Henrykiem Karasiem i ks.  Stanisławem Czerwińskim z Jakubowa koło Głogowa zainaugurowano 24 lipca 2005 roku, 160- kilometrowy odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, która prowadzi z Jakubowa, przez Grodowiec sanktuarium NMP), Polkowice, Bolesławiec, Nowogrodziec.
W działania nad odtwarzaniem szlaków Jakubowach włączył się Emil Mendyk, filozof, podróżnik, przewodnik, z Fundacji Wioski Franciszkańskiej Janice koło Jeleniej Góry. Potrafił zgromadzić wokół inicjatywy sporą grupę ludzi. Praca ich doprowadziła do otwarcia pierwszego ponad 240-km. odcinka  Drogi św. Jakuba Via Regia z Brzegu poprzez Oławę, Wrocław, Środę Śląską, obok dawnego opactwa cystersów w Lubiążu, Legnicę, Złotoryję, Lwówek Śląski, Lubań do Zgorzelca.
Inauguracja tego odcinka w dniu 6 października 2006 roku we Wrocławiu miała uroczysty charakter. Kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła przywiózł z Jakubowa jego relikwie. Minister Kultury i  Dziedzictwa Narodowego Kazimierz M. Ujazdowski przy udziale ks. infułata Adama Drwięgi odsłonił  w katedrze wrocławskiej św. Jana Chrzciciela, tablicę upamiętniającą poświęcenie znaków Drogi św. Jakuba Via Regia przez Benedykta XVI w czasie mszy św. w Krakowie.
W dniu 13 listopada 2007 roku wpłynęło do wójta gminy Dobrzeń Wielki oficjalne zaproszenie na spotkanie dotyczącego odnowienia najdłuższego szlaku pątniczego w Europie.
Spotkanie miało miejsce w UM  Lewin Brzeski w dniu 21 listopada 2007r. Jako delegat z ramienia wójta w spotkaniu uczestniczył Helmut Starosta – od tej chwili nazwany opiekunem szlaku świętego Jakuba na terenie naszej gminy.
Przedstawiciele gmin zaproszonych do utworzenia szlaku mieli za zadanie wytyczyć trasę, nanieść na mapy i oznakować szlak w terenie. Dzięki zorganizowanej akcji osób służących pomocą a głównie był to Franciszek Sośnik przy wytyczeniu trasy i przy oznakowaniu - Ryszard Smarczewski udało się dobrzeński odcinek jako pierwszym w województwie zgłosić do odbioru. 
7 czerwca 2008r. oficjalnie otwarto i na rowerach pokonano  „nasz” szlak przy udziale Emila Mendyka z Fundacji Wioska Franciszkańska, Krzysztofa Tomczaka – prezesa Towarzystwa Miłośników Turystyki „W Drodze” i członków Sekcji Turystyki Rowerowej z Dobrzenia, księży z Czarnowąsów, Dobrzenia, Chróścic.
W międzyczasie podjęto wiele uzgodnień i decyzji na spotkaniach w Skorogoszczy, Lewinie Brzeskim, Nysie, Wrocławiu.
Od tego czasu przybywa szlaków, pielgrzymów i informacji na temat szlaku św. Jakuba. Rozrasta się grono osób zakochanych w św. Jakubie oraz  ideą budowy i wędrowania szlakiem do Santiago de Compostela, gdzie od wieków ludzie pielgrzymowali.
Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy odległe miejsca, które warto było odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym oraz położony na "końcu świata" grób św. Jakuba. W pobliżu bowiem "końca świata" najdalej na zachód wysuniętego punktu Kontynentu, w hiszpańskim Santiago de Compostela (co oznacza po hiszpańsku: Święty Jakub na Polu Gwiazd) odnaleziony został grób brata św. Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego z dwunastu Apostołów, który zginął śmiercią męczeńską (w roku 44) - właśnie św. Jakuba Starszego. Powracający stamtąd wiele opowiadali o niezwykłym miejscu, o drodze oraz przynosili ze sobą niespotykane w innych miejscach muszle, nazwane - a jakżeby inaczej - muszlami św. Jakuba. Z czasem motyw muszli stał się symbolem pielgrzymowania, wędrówki z domu do Domu. Taką właśnie rolę pełni ona także w herbie papieża Benedykta XVI. Sam zaś św. Jakub stał się patronem pielgrzymów, wędrowców i wszystkich podróżujących. Stąd jego wezwanie otrzymywały liczne kościoły i szpitale, w których opiekę mogli znaleźć wszyscy będący w drodze. Powstawały one zwłaszcza przy drogach, którymi najchętniej szli pątnicy.
Droga św. Jakuba w październiku 1987 r. została ogłoszona pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym Rady Europy oraz  w 1993 r. wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rekonstrukcja Szlaku rozpoczęta w 1986 r. trwa w wielu krajach nadal. W różnych krajach i na różnych trasach można znaleźć znaki w nieco innej formie i kolorach, jednak zawsze są łatwe do rozpoznania jako muszla św. Jakuba.

Z Dobrzenia do Santiago de Compostela trasa pielgrzymki liczy 3424 km.

opiekun szlaku św. Jakuba
Helmut Starosta
Większe mapki do pobrania tutaj:  Góra Św. Anny , Opole , Dobrzeń Wielki , Skorogoszcz , Brzeg


Nasza galeria zdjęć dostępna tutaj a dodatkowe informację możesz przeczytać na stronie http://mypielgrzymi.com